KARALIUS LYRAS

William Shakespeare

Režisierius Jonas Vaitkus

Dviejų dalių tragedija

3 val. 30 min.

Premjera – 2014 09 20

07

/02

trečiadienis

18:30

Kūrybinė grupė

Režisierius – Jonas Vaitkus

Kompozitorė – Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė

Kostiumų dailininkė – Daiva Samajauskaitė

Aktorių plastinis parengimas – Kornelija Krasilnikovaitė

Aktorių vokalo repetitorė – Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė

Režisieriaus padėjėjas – Eglė Kuzienė

Režisieriaus asistentė – Leokadija Dabužinskaitė

Pjesę iš anglų kalbos vertė – Grigorij Kružkov 

Titrus iš anglų kalbos vertė – Antanas Danielius

KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS

Kūrinys pasakoja apie legendinį britų karalių, kuris, sulaukęs senatvės, padalino karalystę savo dukterims, tačiau, užuot patyręs dėkingumą, buvo žiauriai pažemintas, apiplėštas ir išvarytas į tyrus. Vis dėlto tai nėra istorija apie senatvę – spektaklio idėjos apima žymiai platesnį temų ratą, nei vieno žmogaus tragedija. Ypatingas spektaklis pareikalavo ypatingo sceninio sprendimo.

 

Karaliaus Lyro personažą įkūnijo Maskvos Boriso Ščiukino aukštosios teatro mokyklos auklėtinis, Auksinio scenos kryžiaus kavalierius (2011 m.), žymus aktorius Vytautas Anužis. Spektaklyje vaidina beveik visa teatro aktorių trupė.

 

Pastarąjį kartą Lietuvoje „Karalius Lyras" buvo suvaidintas Klaipėdos dramos teatre (2006, rež. Algirdas Latėnas), o Lyro personažą įkūnijo aktorius Vytautas Paukštė. Dar ši garsi tragedija buvo pastatyta 1983 m. tuometiniame Lietuvos valstybiniame akademiniame dramos teatre (rež. Aurelija Ragauskaitė, Lyras – Laimonas Noreika) bei Kauno dramos teatre (1937 ir 1961).

***

Britų ir pasaulinės dramaturgijos klasiko W. Shakespeare'o (1564–1616) tragedija „Karalius Lyras" buvo sukurta 1605–1606 m. Tai – autoriaus brandos laikotarpio vėlyvojo periodo veikalas, besipuikuojantis jo garsiausių tragedijų „Hamletas" (1601) ir „Otelas" (1604) paunksmėje; jos tekstas buvo užrašytas, vaidinant pjesę teatro „The Globe" scenoje.

 

Kaip ir daugeliui W. Shakespeare'o draminių kūrinių, „Karaliaus Lyro" siužetui pasitarnavo kitų autorių anksčiau sukurti tekstai. Antai 1605 m. nežinomo autoriaus buvo sukurta pjesė „Tikroji karaliaus Lyro ir jo trijų dukterų, Goneriljos, Reganos ir Kordelos, istorija"; pastaroji pjesė buvo suvaidinta 1606 m. gruodį Londono „Whitehall" teatro scenoje, ir jos finale Prancūzijos karalius sėkmingai grąžindavo Lyrui jo prarastą valdžią.

 

Tarp dar senesnių šios tragedijos siužeto ištakų tyrėjai mini viduramžių valiečių metraštininko Geoffrey of Monmouth veikalą „Britų Karalystės istorija" (Historia Regum Britanniae), britų istoriko Raphaelio Holinshedo „Kronikas", publikuotas 1577–1587 m., ir airių bei keltų folklorą. Antai airių ir valiečių mitolgijoje Liras buvo jūros dievybė; taip pat valiečių Leras viduramžių genealogijose yra minimas kaip vienas iš Karaliaus Arturo protėvių.

 

W. Shakespeare'o sukurta karaliaus Lyro istorija ypatinga tuo, kad antroje pjesės dalyje ji praturtinta pasakojimu apie Lyro karalystės didiką, jam ištikimą Glosterį, kuris tapo savo naivaus pasitikėjimo nesantuokiniu sūnumi piktadariu Edmundu auka ir buvo apakintas. W.Shakespeare'as čia pasinaudojo britų poeto Philipo Sidney'aus (1554–1586) eiliuotu romanu „Arcadia", kur pasakojama apie karalių Paflagonijų, kurį apakino ir pasisavino jo valdžią jo nesantuokinis sūnus Pleksirtus, o jo tikrasis, tėvo atstumasis sūnus Leonatus tapo apkinto ir išniekinto tėvo ištikimu vedliu... Tragedijos teksto IV dalies pradžioje pamišėliu ir vargeta Tomu apsimetęs Glosterio atstumtasis sūnus Edgaras vardina jį neva apsėdusius demonus – paleistuvystės dvasią Obidikutą, nebylių valdovą Hobididansą, vagių karalių Mahu, žmogžudžių demoną Modo, maivymosi ir kraipymosi demoną Flibertidžibetą ir kt. Visi šie demonų vardai ir jų charakterisitikos autoriaus buvo paimti iš to meto populiaraus veikalo „Pareiškimas dėl skandalingų Popiežiaus sukčiavimų", kurį 1603 m. sukūrė ir publikavo protestantų teologas rašytojas, o vėliau – Jorko arkivyskupas Samuelis Harsnettas (1561–1631). Keliuose W. Shakespeare‘o tragedijos „Karalius Lyras" epizoduose atsispindėjo to metų protestantų ir katalikų priešprieša Britanijos karalystėje. Taip pat 1605 m. įvykę didieji Saulės ir Mėnulio užtemimai itin baugino Britų salyno gyventojus, karalystėjo buvo itin paplitę visokiausio plauko pranašautojai, žadėję greitą pasaulio pabaigą, ir egzorcistai, skelbę save demonų išvarymo specialistais. Visa ši apokaliptinė ir demonų siautėjimo atmosfera yra puikiai atspindėta tragedijoje „Karalius Lyras" ir yra šios istorijos neatskiriama dalis.

 

***

Šiame spektaklyje Vilniaus senasis teatras naudoja naują rusų vertėjo Grigorijaus Kružkovo vertimą iš anglų į rusų kalbą, kurį autorius neatlygintinai suteikė mūsų teatrui. Jo išverstų anglų poetų sąraše – Thomas Wyatt (1503–1542), George Gaskoigne (1525–1577), John Donne (1572–1631), William Shakespeare (1564–1616) ir kt. Apsigynė disertaciją Kolumbijos (JAV) universitete. Kelių prestižinių literatūrinių premijų laureatas, žurnalo „Novyj mir" nuolatinis autorius.

 

„Seniai svajojau išversti „Karalių Lyrą", – rašo G. Kružkovas. – Vis nesiryžau ne vien todėl, kad man trukdė kitų vertėjų autoritetai, – tokių, kaip Borisas Pasternakas, – bet ir atsakomybė atžvilgiu pjesės, kurią visuomet vertinau, kaip geriausią W. Shakespeare'o kūrinį. [...] Pjesę supa gausi mįslių aura. Viskas joje provokuoja vaizduotę – ir tai, kad ji buvo parašyta vienu metu su Miguelio de Servanteso „Don Kichotu", ir tai kad Edmundo personažo prototipas yra W. Shakespeare'o jaunesnysis brolis, aktorius Edmundas, ir sąsajos su airių ir keltų folkloru..."

 

Poetui, vertėjui, eseistui Grigorijui Kružkovui buvo įteikta Aleksandro Solženicyno literatūros premija.

 

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais

 

Spektaklio anonsą galite peržiūrėti paspaudę ČIA

 

Dmitrijaus Matvejevo nuotraukos

 

 


 

Recenzijos,
atsiliepimai,
interviu

Rasa Vasinauskaitė

Karalius Lyras: nuogas, tikras

 

 

Daiva Šabasevičienė

Likimo valiai paliktame teatre vaidinančio Lyro tiesa – nuoga

 

 

Milda Brukštutė

Būti karaliumi

 

Jūratė Visockaitė

Lyras ant ledo

 

Rima Pociūtė

Jono Vaitkaus karališka Šekspyro versija

 

Daiva Šabasevičienė

KARALIUS LYRAS. Vienaskaitos pasaulyje.

 

Karalius Lyras žengia į Rusų dramos teatrą sceną

 

Karina Metrikytė

J. Vaitkus: „Karalius Lyras“ man – iššūkis ir pasitikrinimas“
 

Atkeliauja auksinis J. Vaitkaus „Karalius Lyras“ 

 

Spektaklio „Karalius Lyras“ herojai neturi už ko pasislėpti 
 

 

Režisierius Jonas Vaitkus kvies į spektaklį „Karalius Lyras“

 

Ydas apnuoginantis J.Vaitkaus spektaklis atvyksta į Panevėžį

 

 

Režisierius Jonas Vaitkus griebėsi skalpelio 

 

 

 


 

 

Spektaklyje vaidina


Lyras, Britanijos karalius – Vytautas Anužis

Juokdarys – Vladimir Dorondov

Regana, Lyro duktė – Jevgenija Karpikova

Gonerilė, Lyro duktė – Aleksandra Metalnikova

Kordelija, Lyro duktė – Anžela Bizunovič / Edita Gončarova

Kento grafas – Vidmantas Fijalkauskas / Vladimir Serov

Glosterio grafas – Aleksandr Agarkov

Edgaras, Glosterio sūnus – Viačeslav Lukjanov

Edmundas, pavainikis Glosterio sūnus – Valentin Novopolskij / Telman Ragimov

Heroldas – Nikolaj Antonov

Kornvelio hercogas – Valentin Kirejev

Kornvelio tarnai – Telman Ragimov / Valentin Novopolskij

Olbenio hercogas – Valentinas Krulikovskis

Osvaldas, Gonerilės vyriausias liokajus – Artūras Aleksejevas

Prancūzijos karalius – Dmitrij Denisiuk

Gydytojas – Aleksandr Kanajev

Kapitonas – Jurij Ščiuckij

Riteris; Dvariškis – Andrius Darela

Choristai: Jevgenija Rusakova / Aleksandra Metalnikova, Jevgenija Karpikova, Viačeslav Lukjanov / Valentinas Krulikovskis / Valentin Novopolskij / Telman Ragimov, Dmitrij Denisiuk, Artūras Aleksejevas, Aleksandr Kanajev, Nikolaj Antonov, Vera Stasenia, Jekaterina Makarova, Maksim Tuchvatulin, Аrtur Svorobovič, Edita Gončarova, Viktorija Aliukonė-Mirošnikova, Julija Vorik, Tatjana Belonovskaja, Jauhenas Bakala, Konstantin Bukovetskij

KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS KARALIUS LYRAS

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal