Variacija Fiodoro Dostojevskio romanų „Idiotas" ir „Demonai" temomis

Režisierius Agnius Jankevičius

Dviejų dalių drama

3 val. 30 min.

Premjera – 2018 12 15

Kūrybinė grupė

Režisierius ir inscenizacijos autorius – Agnius Jankevičius

Dailininkė scenografė – Laura Luišaitytė

Muziką parinko – Agnius Jankevičius

Vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas

Šviesų dailininkas – Rimas Petrauskas

Režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė

Režisieriaus asistentas – Andrius Darela

IDIOTAS IDIOTAS IDIOTAS IDIOTAS IDIOTAS IDIOTAS

Iš Šveicarijos į tėvynę grįžta kunigaikštis Levas Nikolajevičius Myškinas. Jo globėjas mirė, gydymui psichiatrinėje ligoninėje skirtos lėšos pasibaigė, Rusijoje jis nebuvo nuo vaikystės. Peterburge patekęs į tolimos giminaitės generolienės Jepančinos namus, jis stoja į akistatą su ciniška, korumpuota, tik asmenine gerove besirūpinančia, radikalių protestų ir orgijų purtoma aplinka.

 

Režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio karkasas konstruojamas postmoderniai, eklektiškai – dviejų Fiodoro Dostojevskio romanų „Idiotas“ ir „Demonai“ pagrindu. Spektaklyje analizuojamas hierarchijos, galios žaidimų mechanizmas, siekiama perprasti šiandieną, kas vyksta ne tik individo psichikoje, bet ir visuomenėje, kritikuojamas valdžiai, kapitalui, įvaizdžiui vergaujantis, privilegijų siekiantis žmogus.

 

Spektaklio režisierius A. Jankevičius: „Spektaklio veiksmas vyksta mūsų laikais, o kunigaikštis Myškinas iš dalies yra mano alter ego, bet ar jo atvirumas ir naivumas yra kokybės ženklas, nežinau. Šį spektaklį skiriu visiems tiems, kurie bent kartą gyvenime jautėsi nereikalingi. Kur save tokį, kuris taip jaučiasi, padėti? Tai svarbu kiekvienam. Nieko nėra baisiau nei jaustis nenaudingam, tai reiškia pūti gyvam. Žmogų palaiko valia ir tikėjimas plačiąja prasme, taip pat ir šalia esantys žmonės, kurių dėka ir jauti, kad esi naudingas“.

 

„Linksmi nusikaltėliai, prostitutė šventoji, bukai protestuojantys anarchistai, naudingas idiotas ir dar naudingesnis silpnavalis pakalikas. Tai Agniaus Jankevičiaus režisuoto „Idioto“ [...] veikėjai.“ (Kristina Steiblytė)

 

„Myškiną su raštuotu megztiniu ir tęsiamu asilo (jo šventa, aureole papuošta galva – afišose) balseliu vaidina Valentinas Krulikovskis. Šis išprotėjęs kunigaikštis nemiršta Šveicarijos klinikoje, jis keliauja pas „Demonų“ anarchistus, o dar vėliau – į Raudonąją aikštę. Ir jokia meilė jokiai moteriai, tam labiausiai skriaudžiamam žmogui, jam ne galvoj.“ (Jūratė Visockaitė)

 

„Spektaklyje kiekvienas veikėjas turi savo pažiūras, savo idee fixe ir savo temperamentą, pasireiškiantį kraštutinumais, pusiausvyros stoka ir stipriomis aistromis. Šie psichologiškai sudėtingi, nenuspėjami, neprognozuojami tipažai veikia tarp valdančiųjų, opozicijoje ir kiekviename iš mūsų arba kitų, kuriems, kaip dainuoja veikėjai, „šiame pasaulyje ne vieta.“ (Ieva Tumanovičiūtė)

 

///

 

Fiodoras Dostojevskis (1821–1881) – rusų rašytojas, savo protėvius kildino iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. 1868 m. parašytas romanas „Idiotas“ yra vienas kertinių ir populiariausių šio rašytojo kūrinių, kuriame atskleidžiama individo krikščioniškųjų idealų ir tuometinės Rusijos visuomenės vertybių drama. „Idiotą“ rašytojas kūrė gyvendamas Ženevoje, Milane ir Florencijoje. Pagal šį romaną yra sukurta daug spektaklių ir kino filmų, jo pagrindinius personažus vaidino garsiausi pasaulio aktoriai. Vilniaus senajame teatre pagal šį F. Dostojevskio kūrinį spektaklis buvo pastatytas ir 1963 m. („Idiotas“, rež. L. Lurje).

 

Agnius Jankevičius (g. 1979 m.) – teatro režisierius, aktorius. 2003 m. Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje baigė teatro režisūros bakalauro studijas (kurso vadovas – Jonas Vaitkus). 2012 m. įgijo magistro kvalifikaciją. Sukūrė vaidmenų teatre ir kine. Vienas iš plataus meninio profilio sindikato „Bad Rabbits“ įkūrėjų. A. Jankevičiaus spektakliams būdingi deformuoti personažų įvaizdžiai, užaštrinta plastinė bei vokalinė raiška, kritiška politinė ir socialinė pozicija, siekis suvokti ir perteikti savo kartos pasaulėjautą. Režisierių domina žmogus, atsidūręs už visuomenės ribų, autsaideris, nepritapėlis. Vilniaus senajame teatre A. Jankevičius pastatė spektaklius: „Prakeikta meilė“ (2010), „Gronholmo metodas“(2013), „Ledas“ (2015).

 

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais

 

Lauros Vansevičienės nuotraukos

 

 

 


 

Recenzijos,
atsiliepimai,
interviu

Ieva Tumanovičiūtė

Kelionė į Rusiją su Dostojevskio kompasu

 

 

Kristina Steiblytė

Laukiniuose rytuose: Agniaus Jankevičiaus spektaklis „Idiotas“

 

Jūratė Visockaitė

„Buvo taip drėgna ir ūkanota, jog vos ne vos prašvito“*

 

 

Aušra Kaminskaitė

Kiekvienas nori būti žmogumi, arba Apie ką negalima kalbėti

 

Milda Augulytė

Spektaklį „Idiotas“ Agnius Jankevičius skiria tiems, kurie bent kartą gyvenime jautėsi nereikalingi

 

Laura Pačtauskaitė

Režisierius A. Jankevičius Rusų dramos teatre repetuoja „Idiotą“


LRDT rengiasi premjerai – repetuojamas Agniaus Jankevičiaus „Idiotas“

 

Viktorija Vitkauskaitė 

V. Krulikovskis: „Myškinas neturi realybės pojūčio“

 

Vaidas Jauniškis

Teatras: pagrindinis praėjusio sezono veikėjas – dūmai
 


 

 

 

 


 

 

Spektaklyje vaidina


Kunigaikštis Levas Nikolajevičius Myškinas – Valentinas Krulikovskis

Parfionas Rogožinas – Valentin Novopolskij

Nastasja Filipovna – Jevgenija Gladij

Lebedevas – Aleksandr Kanajev

Ferdyščenka – Artur Svorobovič

Ipolitas – Maksim Tuchvatulin

Gania (Gavrila Ardalionovičius Ivolginas) – Viačeslav Lukjanov

Generolas Jepančinas – Andrius Darela

Burdovskis – Telman Ragimov

Mergaitė – Jelena Ragimova

IDIOTAS IDIOTAS IDIOTAS

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal