ŠEIMYNINĖS SCENOS

Рagal Annos Jablonskajos pjesę

Režisierius Viktor Marvin

Vienos dalies drama; N-14

Salė M8 (Mindaugo g. 8a)

Premjera – 2023 04 29

 

Kūrybinė grupė

Režisierius – Viktor Marvin

Šviesų dailininkas – Anton Andrejuk

Kostiumų dailininkė – Jevgenija Rusakova

Režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė

ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS

2022-ųjų birželį Vilniaus senojo teatro inicijuotame festivalyje „Mes – Ukrainaʼ22“ režisieriaus Viktoro Marvino spektaklio „Šeimyninės scenos“ eskizas pagal Annos Jablonskajos pjesę konkursinėje programoje paskelbtas nugalėtoju. Festivalis tapo pretekstu ne tik pažinti klasikinę ir šiuolaikinę ukrainiečių dramaturgiją, bet ir mąstyti, koks gali būti teatras karo sąlygomis ir ar įmanoma, ar reikia kurti, nepaisant to, kas vyksta Ukrainoje.

 

Režisierius Viktoras Marvinas: „Pjesė „Šeimyninės scenos“ aktuali ne tik Lietuvos, o ir apskritai bet kokiai publikai. Gera dramaturgija, o A. Jablonskajos dramaturgija be abejonių gera, yra įstabi tuo, kad ji visada aktuali. Ir priklausomai nuo konkrečiu laikotarpiu pasaulyje vykstančių įvykių ji keičiasi ir suskamba naujai. Pjesė „Šeimyninės scenos“ sukurta dar prieš karą, dar prieš Krymo ir Donbaso įvykius, bet visiškai atliepia šiandieną. Vien ko verta pjesės replika: „Specialioji operacija! Kova su teroristais! Tai yra, su moterimis ir vaikais!“. Šiandien, kai vyksta karas, pjesės veiksmas rutuliojasi Rusijoje, statistiniame miestelyje, iš kurio žmonės vyksta kariauti į Ukrainą. Ten jie žudo, kankina, prievartauja, plėšia, siunčia į tėviškę skalbimo mašinas ir vėliau grįžta namo. Tiesą sakant, ašinis pjesės įvykis – vienas toks rusų karininkas grįžta iš karo, arba kaip tai vadina Rusijoje – SKO, į gimtąjį miestelį“.

 

... Į namus grįžta Irinos vyras. Nikolajus buvo sužeistas į galvą ir išsiųstas namo. Tuo tarpu biologijos mokytojas Sergejus nori atgaivinti nutrūkusį romaną su Irina ir pakviečia ją į pasimatymą namo laiptinėje, prie šiukšlių vamzdžio. Šią situaciją stebi ne tik daugiabučio kaimynai, bet ir per greitai suaugęs Irinos ir Nikolajaus sūnus Vania...

 

Spektaklyje, kuris turi tragikomedijos atspalvių, skamba necenzūruota kasdienė kalba, kalbėti sunkiomis temomis režisierius pasitelkia ironiją, sarkazmą, kuris veikia kaip apsauginė priemonė, išlaisvina emociją, energiją, veikia gydančiai.

 

Spektaklyje keliami fundamentalūs klausimai. Kokia yra agresijos, noro vienas kitą žudyti, engti prigimtis? Kas lemia tokį elgesį? Kodėl valstybė, kaip socialinė struktūra, pasiduoda agresijos adoravimo kursui, o visuomenė tai toleruoja? Kas tie žmonės, kokioje aplinkoje jie tarpsta, jog pasiekė tokio nužmogėjimo? Ir apskritai, kas įvyksta, kai šie žmonės grįžta namo?

 

Viktoras Marvinas gimė 1986 m. Luhanske, Ukrainoje, šiuo metu Talino „Vene Teater“ dirba aktoriumi. Jaunas menininkas yra baigęs Kijevo Nacionalinį I. Karpenko-Karyj teatro, kino ir televizijos universiteto aktorinio meistriškumo fakultetą bei Baltijos kino ir medijų mokyklą („Baltic Film and Media School“), čia įgijo kino režisieriaus diplomą. 2012 m. V. Marvinas pelnė apdovanojimą „Kijevo pektoralė“ nominacijoje „geriausias aktorinis debiutas“. 2018 m. trumpo metraž režisieriaus filmas „Noktiurnas“ užėmė antrąją vietą Nekomercinio kino festivalyje Taline. 2022 m. Estijos dienraštis „Postimees“ V. Marviną išrinko metų teatro žmogumi.

 

Anna Jablonskaja (1981–2011) – ukrainietė dramaturgė, poetė, prozininkė. Gimė Odesoje. Sukūrė daugiau nei tuziną pjesių, tarp kurių ir „Bermudų kvadratas“, „Monodialogai“, „Du.rys“, „Laiškas zoologijos sodui“, „Kaubojaus be šuns šou“. A. Jablonskajos pjesę „Stabmeldžiai“ 2013 m. Vilniaus senajame teatre (tuomet buvusiame LRDT) pastatė režisierius Jonas Vaitkus. A. Jablonskaja – tarptautinių dramaturgijos konkursų „Premjera 2005“, „Eurazija“ (2006, 2008), „Laisvasis teatras“ (2006–2009) ir kt. laureatė. Žuvo būdama 29-erių, 2011 metų sausio 24 d. teroro akto Maskvos Domodedovo oro uoste metu.

 

Perspėjame, kad spektaklio metu aktoriai rūko.

 

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais

 

Arturo Svorobovičiaus nuotraukos

 

 


Recenzijos,
atsiliepimai,
interviu

Ramunė Balevičiūtė 

Užmušiau, nes pasirodė, kad nebemyli

 

Ingrida Ragelskienė

Vilniuje spektaklį statantis ukrainiečių režisierius Viktoras Marvinas: tik gyvas teatras yra šiuolaikiškas

 

Festivalis „Mes – Ukraina`22“ skelbia režisierių konkurso rezultatus

 

 

Gediminas Kajėnas

Karo dokumentika ar romantinės pjesės: kokio teatro reikia karo metu?

 

 

 


 

Spektaklyje vaidina


Vania –  Vladislav Naumov

ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS ŠEIMYNINĖS SCENOS

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal