STABMELDŽIAI

Anna Jablonskaja

Režisierius Jonas Vaitkus

Premjera – 2013 01 25

Kūrybinė grupė

STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI

Režisierius – Jonas Vaitkus
Dailininkas – Jonas Arčikauskas
Režisieriaus asistentas – Algimantas Kvietkauskas

 

Ar Dievas „atsidėkos" stebuklu mainais į karštas maldas? Kas yra religija: ar tai tėra tikėjimas(is) sulaukti nepertraukiamos stebuklų virtinės? O gal iš pažiūros net giliai tikintys žmonės tėra stabmeldžiai?..

 

Šiuolaikinės ukrainiečių dramaturgės Annos Jablonskajos istorija apie šeimą, kurioje vyrauja chaosas ir psichologinė prievarta, šeimą, kurioje trys buitinių rūpesčių nužmogintos būtybės bando sudurti galą su galu. Valdinga nekilnojamuoju turtu užsiimanti žmona, bedarbis vyras, paslapčia svajojantis groti klarnetu orkestre, savo dėstytoją įsimylėjusi ir į mokslus universitete nusispjovusi dukra bei alkoholikas kaimynas, atsakingas už šeimos buto remontą, tačiau pinigus statybinėms medžiagoms laisva ranka švaistantis gėralui. Čia dažniau rėkiama, nei kalbamasi. Čia supratimo ir atlaidumo vienas kitam nebelikę jau senokai. Čia laviruojama ties riba: iš vienos pusės - pragaištis, iš kitos - staigiai veikianti panacėja.

 

„Anna Jablonskaja žuvo pačiame pakilime, sukūrusi savo geriausią, taikliausią tekstą - pjesę „Stabmeldžiai": žiaurią dramą apie šiuolaikinio žmogaus tikėjimo krizę. Apie mūsų tikėjimo sutrikimus ir individualaus išganymo paieškų kraštutinumus. Į šeimą, pasiekusią destrukcijos ir disfunkcijos dugną, atvyksta religinga anyta, netikėtai grįžusi į pasaulietišką gyvenimą po klajonių per vienuolynus. Pirmas veiksmas - tarsi tikėjimo skleidimas, antras - religijos atmetimas. Rezultatas - painiava ir chaosas, tylėjimas, nebylumas, būdingas šiuolaikinės Rusijos visuomenės religingumui. Ši tema, galima sakyti, yra tabu. Teatre mažai kas ją gvildena. Jablonskaja sąžiningai ir užtikrintai nagrinėja padėtį be išeities: tikėti ar netikėti ir kuo tikėti? Dramaturgė aiškinasi tai, bet pati neremia nei vienos pusės. Ją jaudina trapus tikėjimas, paremtas vien tikėjimu stebuklais, be jokios intelektualinės sakralizacijos", - rašė žinomas Rusijos teatro kritikas Pavelas Rudnevas.

 

Anna Jablonskaja (1981-2011) - dramaturgė, poetė, prozininkė. Gimė Odesoje, Grigorijaus Jablonskio - veterinaro, vėliau tapusio reporteriu-feljetonistu, šeimoje. Kurti ir publikuoti pradėjo dar mokykloje. Sukūrė daugiau nei tuziną pjesių, tarp kurių ir „Bermudų kvadratas", „Monodialogai", „Du.rys" ("Две.рь"), „Laiškas zoologijos sodui", „Kaubojaus be šuns šou". Ji - tarptautinių dramaturgijos konkursų „Premjera 2005", „Eurazija" (2006, 2008), „Laisvasis teatras" (2006-2009) ir kt. laureatė. Žuvo 2011 metų sausio 24 d. teroro akto Maskvos Domodedovo oro uoste metu, būdama 29-erių.

 

Spektaklyje vaidina

Marina, Olego žmona - Jelena Bogdanovič
Olegas, Marinos vyras - Valentinas Krulikovskis
Kristina, Marinos ir Olego duktė - Jevgenija Gladij / Juliana Volodko / Jelena Orlova
Natalja, Olego motina - Inga Maškarina
„Bocmanas", Nikolajus, Marinos ir Olego kaimynas - Vladimir Dorondov
Šventikas, tėvas Vladimiras - Sergej Zinovjev / Aleksandr Kanajev
Dėstytojas - Viačeslav Lukjanov
Daktaras - Aleksandr Agarkov / Valentin Novopolskij
Benamis - Gediminas Sederevičius

 

Dmitrijaus Matvejevo nuotraukos

 

 

STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI STABMELDŽIAI

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal