Lindyhopera

Džiazo šokio ir muzikos spektaklis

Choreografė Elzė Višnevskytė

Trukmė – 1 val.

 

Premjera – 2024 12 14

Didžioji salė

28

/03

penktadienis

18:30

29

/03

šeštadienis

18:30

30

/03

sekmadienis

17:00

14

/05

trečiadienis

18:30

15

/05

ketvirtadienis

18:30

Kūrybinė grupė

Lindyhopera Lindyhopera Lindyhopera Lindyhopera Lindyhopera Lindyhopera

Choreografė – Elzė Višnevskytė

Kompozitorius – Remis Rančys

Scenografė ir kostiumų dailininkė – Paulina Turauskaitė

Ansamblis „The Schwings Band“:

Remis Rančys – saksofonai

Gediminas Svilas – kontrabosas

Jonas Filmanavičius – būgnai

Jūris Benaitis – gitara

Režisieriaus padėjėja – Eglė Kuzienė

 

Gyvai atliekama muzika, džiazuojantys, kone balsu kalbantys kūnai, laisvės ir siautulio pojūtis, šokio spinduliuojamas grakštumas, elegancija – tai „Lindyhopera“, kuri ištrauks iš kasdienybės, pažadins snūduriuojančią gyvastį, perpils miegantį kraują. Visa tai ir nuotaikingą vakarą garantuos vintažinio džiazo ansamblio „The Schwings Band“ energija, choreografės Elzės Višnevskytės suprojektuota judesio architektūra, kompozitoriaus Remio Rančio džiazo, svingo kaskados.

 

Spektaklio pagrindinis dramaturgas yra kūnas, o tiksliau – Vilniaus senojo teatro aktoriai ir jų kūnai. Režisierius – muzika ir ritmas. Ne veltui džiazas, svingas yra tapę laisvės sinonimais, o lindyhopas neabejotinai yra laisvės repeticija. Džiazo šokiai (čarlstonas, black bottom, stepas, lindyhopas, triukai, solo džiazas, balboa etc.) ir gimė iš išsilaisvinimo ir džiaugsmo poreikio, poreikio tuo džiaugsmu dalintis.

 

Svingo muzika turi aiškiai apibrėžtą muzikinę formą, struktūrą, ją muzikantai žino ir seka, tačiau joje esama erdvės improvizacijai, saviraiškai. 1930-aisiais, svingo suklestėjimo metais, afroamerikiečiai taip pat gyveno įtampoje tarp struktūros, disciplinuotos kasdienybės ir laisvės, t. y. galimybės šokti ir improvizuoti. Džiazas yra visoks ir visur, jo kalba pagrįsta ritmika, improvizacija, individualumu ir ekspresija. Šie elementai turi galią kurti identitetą, ryšį su savimi ir kitu. Džiazo šokiai gimė, vystėsi kaip klubiniai šokiai, bet buvo šokama tiek gatvėse, tiek namų svetainėse. Lindyhopas – itin energingas porinis šokis, gimęs dar 1920-aisiais Harleme, Niujorke, juodaodžių bendruomenėje.

 

Spektaklis tyrinėja laisvės ir struktūros santykį. Ar laisvė įmanoma be ribų, be struktūrų? Ar struktūra gali suteikti saugumą? Kokios laisvės siekiame? Kaip ir ką džiazas kalba mums šiandien, ko gali išmokyti?

 

Gyva muzika, choreografija kuria teatro stebuklą, kurio visi laukiame kasdien kaip pažado, nors niekad ir neišsipildančio. Ši ekspresijos fiesta visiems: jaunam, brandžiam, pagyvenusiam, tam, kam patinka džiazas ir nenori sukti galvos dėl „rimtų reikalų“, t. y. mažmožių. Čia nepralaimi niekas.

 

„Jau daug metų grojame džiazą, skirtą šokėjams. Kol buvome jauni, dažniausiai rūpėjo tik natos. Dabar, kai natos jau plaukia savaime, atsiranda laiko stebėti šokančius. Muzika yra vėjas, o šokėjai – tai miškas, atliepiantis vėją. Išmokti šokti taip, kad būtum lengvas kaip vėjas, nėra paprasta – turi išmokti žingsnelius, kaip natas, o tada viską pamiršti, atsiduoti ir šokti.“ (Remis Rančys)

 

„Šokio mizanscenose – individai, kurie judesiu siekia išsivaduoti iš prisiimtų ar primestų vaidmenų, socialinių konstruktų, lūkesčių ir stereotipų. Jie mėgina būti grupės dalimi, bet neprarasti ir savo identiteto, priklausyti, bet nesijausti įkalinti. Skambant „The Schwings Band“ muzikai keliaujame aš-tu-mes santykiais – bandydami ištrūkti ir tuo pačiu priklausyti, ar tiesiog su kitu susitikti pusiaukelėje.“ (Elzė Višnevskytė)

 

///

 

Elzė Višnevskytė – džiazo šokėja, choreografė, edukatorė. Nuo 2017 m. vadovauja studijai „What a Jazz“. Dalyvauja tarptautiniuose džiazo šokio festivaliuose Europoje, Azijoje, JAV. 2018 ir 2019 m. su šokių trupe užėmė 1-ąją vietą tarptautiniame šokių konkurse „International Lindy Hop Championships“ JAV. Ji pirmoji Lietuvos teatro scenoje 2017 m. sukūrė šiuolaikinį lindyhopo  spektaklį „Partneriai“ (Menų spaustuvė, Vilnius). Jos kūryba, edukacinė bei akademinė veikla fokusuojasi į afroamerikiečių kultūrą, džiazo istoriją, ieško naujų formų, kelia klausimą – kuo džiazas aktualus šiandien.

 

Remis Rančys – muzikantas, kompozitorius, edukatorius. Aktyviai dalyvauja Lietuvos bei užsienio džiazo scenose, vienas talentingiausių šalies džiazo atlikėjų. Grupės „The Schwings Band“ įkūrėjas. Yra išleidęs 3 autorinius elektroninės, indie-pop bei world stilių albumus. Artima ir orkestrinė veikla: 2009–2012 m. dirbo Šiaulių bigbendo vadovu, dirigento asistentu, aranžuotoju ir muzikantu; 2012 m. inicijavo ir suformavo „Vilnius Jazz Orchestra“; 2014 m. subūrė simfodžiazo orkestrą „The New Baltic Orchestra“.

 

„The Schwings Band“ – vintažinio džiazo, svingo bei New Orleans džiazo ansamblis, kurį 2011m. subūrė multiinstrumentalistas Remis Rančys. Ansamblis populiarus vietinėse Lietuvos džiazo festivalių, klubų bei džiazo šokėjų scenose, daug koncertuoja užsienyje. Yra išleidęs daugiau nei 10 džiazo-svingo albumų, dalis jų („Teisutis“, „Fyodor“, „Good Thing“, „Plazi“) yra tapę „Bandcamp“ įrašų platformos bestseleriais džiazo-svingo kategorijoje. Įdomus faktas – grupės pagrindiniai klausytojai pagal „Spotify“ statistiką yra ne Lietuvos, bet JAV, Ispanijos, Vokietijos, Italijos džiazo mylėtojai.

 

Dėmesio! Spektaklio metu naudojami dūmai.

 

 

Vaidina:

Telman Ragimov, Viačeslav Lukjanov, Artur Svorobovič, Igoris Abramovičius, Vera Stasenia, Jevgenija Karpikova, Jelena Ragimova, Aleksandra Metalnikova, Jevgenija Rusakova, Viktorija  Aliukonė-Mirošnikova, Larisa Popova, Edita Gončarova, Jekaterina Makarova, Anžela Bizunovič, Aleksandr Kanajev, Jevgenija Gladij, Inga Maškarina

 

Dmitrijaus Matvejevo nuotraukos

 

 

Recenzijos,
atsiliepimai,
interviu

Ingrida Ragelskienė

„Lindyhopera“ Vilniaus senajame teatre. Pokalbis Elze Višnevskyte.

 

Džiazo šokio ir muzikos spektaklio „Lindyhopera“ dramaturgas – aktorių kūnai

 

 

Lauryna Lopaitė

„Lindyhoperos“ aktorių pasakojimai iš užkulisių: improvizuojanti džiazo ir šokio magija

 

LRT radijo laidos „Tarp gatvių“ reportažas

Išlaisvina ir kviečia judėti Vilniaus senajame teatre „Lindyhopera“

 

 

LRT radijo laidos „Man patinka džiazas“ reportažas

Elzė Višnevskytė pristato „Lindyhoperą“ - džiazo šokio spektaklį apie mus.

 

LRT radijo laidos „Be kaukių“ reportažas

Choreografė Elzė Višnevskytė: šokti gali kiekvienas – tereikia nutildyti vidinį kritiką

 

"Lindyhopera" in the Old Theater of Vilnius: dance and jazz liberate and invite you to move

 

 

 

 

 

 


 

 

Lindyhopera Lindyhopera Lindyhopera

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal