Pagal Vasilijaus Šukšino kūrinius

Režisierius Vladimir Gurfinkel

Premjera – 2021 04 29

XXXVII Profesionalių teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams" Rokiškyje spektaklis pelnė du apdovanojimus: Geriausiam kostiumų dailininkui ir Už geriausią spektaklio scenografiją (dailininkė Irena Jarutis).

Kūrybinė grupė

VALIA VALIA VALIA VALIA VALIA VALIA

Režisierius – Vladimir Gurfinkel

Dailininkė – Irena Jarutis

Inscenizacijos autorius – Ilja Gubin

Choreografė – Irina Tkačenko

Kompozitorius – Vitalij Istomin

Šviesų dailininkas – Jevgenij Kozin

Režisieriaus padėjėja – Nadežda Pereverzeva

Režisieriaus asistentas – Andrius Darela

 

Vasilijus Šukšinas (1929–1974) rusų rašytojas, aktorius, kino režisierius, visuomenės veikėjas, kurdamas literatūros kūrinius ir filmus siekė parodyti pasaulį visais aspektais, visa įvairove, su visomis žmogaus gyvenimui būdingomis smulkmenomis. Autoriaus kūryboje atsiskleidžia aštrios socialinės bei psichologinės situacijos, kurias diktavo laikmetis. V. Šukšinas negailestingai kritikavo sovietinio gyvenimo realijas, jo prozai būdinga sodri liaudiška kalba, ryškūs veikėjų charakteriai, konfliktiškumas, tautosakos elementai.

 

Vilniaus senajame teatre spektaklį „Valia“ pagal Vasilijaus Šukšino apsakymus pastatė režisierius Vladimiras Gurfinkelis. „Šukšinas – pasaulyje nepakankamai įvertintas autorius, o jo apsakymai, kaip ir Čechovo, atskleidžia tam tikros epochos žmonių jausmų pasaulį. Tik Šukšino aistrų lygis – šekspyriškas“, – teigia „Valios“ režisierius, statantis epinį spektaklį, kuriame talentingi teatro aktoriai kuria plačią galeriją žmonių tipažų, jungiamų aistros ir nerimo dėl rytdienos, ateities. Tikimės, jog teatras šiuo pastatymu išspręs romantiško herojaus deficitą šiuolaikiniame teatre ir atskleis ypač aktualią „nereikalingo žmogaus“ temą, juk V.Šukšino kūrybą persmelkianti mintis apie kiekvieno žmogaus vertę, reikšmingumą ypač aktuali nūdienai.

 

„Šukšinas – vienas realistiškiausių autorių žemėje. Kadaise jaučiau poreikį pastatyti jo apsakymus atskirais kūriniais, o dabar iškilo poreikis atrasti sau kitokį Šukšiną, ne žanrinį. Daug autorių, kurių turinys atsiskleidžia prabėgus laikui, todėl taip būtina nulukštenti nuo Šukšino sovietinio autoriaus požymius, nuplėšti nuo jo herojų krimpliną ir nailoną, išmesti etninius ir dekoratyvinius jo kūrybos elementus, po kuriais jis slėpdavo savo maištingą, krauju paplūdusią sielą. Ir šis poreikis perkelti Šukšiną iš aprašančiųjų buitį ir papročių žinovų eilių į šių dienų pasaulį suprantančio filosofo rangą atvedė prie pastatymo Lietuvos rusų dramos teatre. (...) Šukšino kūryboje nėra vidutinio statistinio žmogaus: yra žmogus arba ne žmogus. Žmogus – tai visada asmeninė atsakomybė už kiekvieną poelgį, kiekvieną žodį, žmogus Šukšinui – tai visada atskira asmenybė. Jo kūryboje nėra minios, jis negali aprašyti minios, liaudies, o aprašo konkretų žmogų, ir tai stipru.“ – teigia spektaklio „Valia“ režisierius V. Gurfinkelis.

 

V. Gurfinkelis gimė Ukrainoje, 1984 m. baigė Kijevo valstybinį kultūros institutą, 1990 m. Sankt Peterburgo teatro, muzikos ir kino institute gavo teatro režisieriaus diplomą, apsigynė daktaro laipsnį. Statė spektaklius Kijeve, Sevastopolyje, Baku, Norilske, Krasnojarske, Novosibirske, Sankt Peterburge. Vadovavo ir dirbo vyriausiuoju režisieriumi Sverdlovsko, Permės teatruose, 2012–2013 m. buvo Permės multižanrinio festivalio „Baltosios naktys Permėje“, o 2014–2017 m. festivalio – forumo „Režisūros erdvė“ meno vadovu. V. Gurfinkelis aktyviai dirba kaip teatro meno pedagogas, veda teatro laboratorijas užsienyje: Italijoje, Mongolijoje, Vietname, Bulgarijoje, Prancūzijoje, JAV.

 

„Teatras – apgaulės menas: žiūrovas ateina, kad jį apgautų, ir mes jį apgaudinėjame. O Šukšinas – kitoks lygmuo, tai autorius, kuris siūlo mums pakilti iki paprastumo ir tiesos. Turime atsisakyti erdvės ir jausmų dekoravimo. Aktoriams tai sudėtinga. Jis nedekoruotas, jis visame kame turi būti realistiškas.“ – intriguoja pirmos „postkarantininės“ premjeros Lietuvos rusų dramos teatre režisierius V. Gurfinkelis.

 

Spektaklyje vaidina


Stiopka – Telman Ragimov

Irina Ivanovna Zeleckaja – Jelena Orlova / Viktorija Aliukonė-Mirošnikova

Sergejus Jurjevičius Zeleckis – Andrius Darela

Venka, valstietis – Maksim Tuchvatulin

Policijos pareigūnas – Vidmantas Fijalkauskas / Vladimir Dorondov

Senė Malanja – Valentina Lukjanenko / Larisa Popova

Vera, nebyli mergiotė – Aleksandra Metalnikova

Niura, jauna našlė – Jevgenija Gladij

Stiopkos tėvas – Jurij Ščiuckij

Pilietė Kiseliova – Inga Maškarina

Teisėjas – Aleksandr Agarkov

Nikitičius – Viačeslav Lukjanov

 

Dmitrijaus Matvejevo nuotraukos

 


 

Recenzijos, atsiliepimai,
interviu

 

Režisierius V. Gurfinkelis: V. Šukšino kūryboje įžvelgti šekspyriškas aistras

 

 

Aktorė Inga Maškarina: spektaklis gali juodus sielos „vabaliukus“ paversti boružėlėmis

 

 

Gediminas Kajėnas

Režisierius V.Gurfinkelis: „Esminis žmogaus bruožas – tai gebėjimas pašokti aukščiau savo paties vidinio kalėjimo“

 

 

 

 


 

 

VALIA VALIA VALIA

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal