Už ką

Teatr Avgusta spektaklis

Režisierius, inscenizacijos autorius Andrius Darela

Salė M8 

Premjera – 2022 10 29

 

Kūrybinė grupė

Režisierius ir inscenizacijos autorius – Andrius Darela

Dailininkė – Tatiana Dorialo

Už ką Už ką Už ką Už ką Už ką Už ką

Spalio 29-oji Baltarusijoje viena tragiškiausių... Ji dar vadinama Poetų naktimi, Sušaudytų poetų arba Juodąja naktimi. Būtent 1937 metų naktį iš spalio 29-osios į 30-ąją Minske, Kuropatų miško prieigose NKVD smogikai nužudė 132 žmones, tarp jų ir 22 garsiausius baltarusių rašytojus, poetus bei dešimtis tarpukario Baltarusijos mokslo, kultūros, meno šviesiausių žmonių, politikos veikėjų. Tarp sušaudytųjų poetų: Alesis Dudaris, Izi Charikas, Anatolis Volnyjus, Michasis Čarotas... Jų tragiški likimai, poezija išsiskleidžia režisieriaus Andriaus Darelos spektaklyje „Už ką“ („Teatr Avgusta“).

 

Režisierius A. Darela: „Tada, 1937-ųjų spalio 29-ąją, įvyko tai, kas daro didelę įtaką dabarčiai. Sovietų valstybė norėjo sukurti sovietinį žmogų be šaknų. Tai daryta naikinant kultūrą ir tradicijas. Reikėjo sukurti pabaisą, pasiryžusią grobti ir nesuabejoti. Naikino baltarusių tautos žiedą, kultūros elitą. Mūsų spektaklyje – poetai, kurie vienaip ar kitaip turėjo sąsajų su teatru: vertė pjeses, rašė teatrui. Spektakliui atrinktos eilės nepaprastai aktualios ir šiandien. Šie žmonės greičiausiai žinojo daugiau – už tai juos ir žudė. Aktoriai medžiagos pasirinkimu net neabejojo, tai – jų asmeninis skausmas, jų istorija, labai atsakingai ir atsargiai žiūrėjo į pjesės medžiagą. Tai buvo jų iniciatyva. Jie inspiravo mane tyrinėti ir kaupti medžiagą, vėliau gimė ir pjesės sumanymas. Esu labai jiems dėkingas. Spektaklio pabaigą pakeitėme, scenoje dabar – už Ukrainą kovojantys Kalinausko būrio kovotojai baltarusiai duoda priesaiką. Svarbus ir priesaikos tekstas, kuriame – troškimas išlaisvinti Baltarusiją ir atkeršyti už visus nukankintuosius. Taip ir bus.“

 

Grupė baltarusių aktorių iš dviejų Gardino miesto dramos ir apskrities teatrų jau kurį laiką gyvena Vilniuje. Po 2020-aisais surengtų protestų jie buvo atleisti iš darbo teatre, paliko Baltarusiją, o gavę kūrybines stipendijas atvyko į Vilnių ir susibūrė į kolektyvą „Teatr Avgusta“.


Spektaklis rodomas rusų ir baltarusių kalbomis

 

A. Svorobovičiaus nuotrauka

 

* Įėjimas į M8 salę – iš Mindaugo gatvės

 

Spektaklyje vaidina

 

Vitalij Leonov

Anna Zuzo-Ivanova

Natalija Leonova

Vasilij Minič

Veronika Minič

Natella Belugina

 

 

Už ką Už ką Už ką

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti

Vladimir Gurfinkel

skaityti


grįžti atgal